Odpadová situácia čo sa týka menštruačného cyklu žien je stále neveľmi priaznivá. Väčšia časť žien stále preferuje používanie tampónov a vložiek pred alternatívnymi spôsobmi. Ich bezodpadové alternatívy sú kalíšok, morská huba a opakovane použiteľné látkové vložky. Dnes sa bližšie pozrieme na prvého kandidáta a tým je kalíšok.
O čo teda ide?
Menštruačný kalíšok je malá nádobka vytvorená z lekárskeho silikónu, na ktorom sa nemnožia baktérie a netvoria sa naňho alergie. Vďaka prvej spomenutej vlastnosti tak odpadá riziko toxického šoku. Zavádza sa hneď na kraj pošvy, teda nie tak ďaleko ako klasický tampón. Zavádza sa poskladaný, v tele ženy sa rozvinie a vytvorí jemný podtlak. Do tejto zbernej nádobky sa teraz bude zbierať vaša odtekajúca menštruačná krv. Pri normálnej menštruácií vydrží tri hodiny bez toho, aby sa prelial. Podtlak zrušíte stlačením spodnej časti kalíška, vyberiete ho, jeho obsah vylejete do toalety. Ďalej treba kalíšok opláchnuť od zostávajúcej krvi. Ak nemáte vedľa toalety umývadlo, aspoň ho vytrite toaletným papierom alebo servítkom. Alternatívou na cestách môže byť fľaša s vodou.
Po skončení cyklu sa kalíšok sterilizuje vyváraním (je možné aj v mikrovlnke) alebo pomocou dezinfekčných tabliet. Je možné použiť parný sterilizátor ak ho doma vlastníte.
Hoci je počiatočná investícia vyššia, ak spočítate sumu, ktorú dáte mesačne za hygienické pomôcky, návratnosť je rýchla. Výrobcovia uvádzajú životnosť minimálne pätnásť rokov.
V súčasnej dobe sú na trhu rôzni výrobcovia pre každý typ ženy, pretože každá sme tam dolu trochu iná. K dispozícií sú rôzne farebné prevedenia, stupne tvrdosti a objemy. Overte si vždy však, či je kalíšok z certifikovaného a tým pádom testovaného materiálu.
Výhodou samotného materiálu je, že nie je chemicky bielený ani inak ošetrený a netvorí nepriedušnú vrstvu, čím predchádza zapareniu.