Zviera sa môže dehydratovať kvôli zraneniu, hnačke alebo i ďalším – neznámym dôvodom. Či už takéto zviera nájdete alebo sa do podobných problémov dostane to vaše, musíte vedieť ako správne postupovať.
Návod na zavodnenie organizmu zvieraťa, KROK ZA KROKOM
- Najprv zistite, či zviera vôbec dehydrované je a ak áno, tak ako veľmi. To zistíte dvoma spôsobmi. Jasným prejavom je to, že sa koža na krku, po natiahnutí, nevracia na svoje miesto. ak ostane stáť a nevracia sa vôbec, ide o veľmi silnú odvodnenie organizmu. Druhým prejavom sú biele alebo svetlé ďasná. Čím svetlejšie, tým silnejšia dehydratácia.
- Základom je podávanie vody striekačkou, dehydrované zviera totiž pravdepodobne piť samé nebude. Dávajte však pozor, aby zviera vodu prehltlo. Inak by ste ho mohli zadusiť. Je dobré ho držať za krk. Takto budete cítiť to, či vodu prehltlo.
- Nepoužívajte čistú vodu, ideálny je špeciálny rehydratačný roztok. Ak ho doma nemáte, do vody pridajte cukor a štipku soli. Môžete si pripraviť aj špeciálnu vodu. do minerálky pridáte cukor, soľ a sódu bikarbónu.
- Vodu podávajte zvieraťu v menších množstvách, no naozaj často. Je úplne v poriadku, ak budete striekačkou vodu do papule striekať každých desať minút.
- Pri silnej dehydratácii voda nepomôže. Zvieraťu musí byť podaná infúzia – fyzikálny roztok, a to pod kožu alebo do žily. To záleží od veľkosti a druhu zvieraťa. Tento úkon zvládnete aj sami, ale iba vtedy, ak máte nejaké skúsenosti. Navyše by ste doma museli mať infúziu. Preto je lepšie, ak navštívite veterinára, a to čo najskôr.
- Je veľmi dôležité pravidelne kontrolovať, či sa stav zvieraťa zlepšuj, alebo nie. Pokiaľ sú ďasná stále biele a koža sa nevracia na svoje miesto, bez pomoci veterinára to nepôjde. Nezabudnite na to, že čím menšie zviera, tým je preňho dehydrovanie nebezpečnejšie. Napríklad mačiatko s váhou okolo jedného kilogramu, môže uhynúť pokojne i za jeden deň.