Všetci si ešte pamätáme naše staré peniaze – Slovenské koruny.Prijatie eura bolo veľkým hitom a sľubovalo sa nám všetko možné, splnilo sa to ? Čo myslíte ? Ja si myslím, že priatie eura bolo veľkou chybou pre náš menový systém. Len sa pozrite na to ako si okolité štáty udržiavajú svoju finančnú úroveň a hodnotu, či to už sú české koruny, ktoré si držia voči euro stabilne silný kurz. Alebo poľské zloté, prípadne maďarské forinty. Tieto krajiny si nechali svoje meny. My sme však ako európsky trend prijali euro ?
Bolo to šťastné rozhodnutie ? Nuž nedajú sa poprieť výhody eura, hlavne čo sa týka zahraničného obchodu. Ľudia, ktorí pracujú v krajinách s eurom si nepotrebujú meniť peniaze. Zároveň sa týmto urýchlil aj zahraničný obchod a prilákal do krajiny možno zopár investorov. Medzinárodný potenciál v eure ako obchodnej mene Európskej únie je ohromný a je to čistý fakt. Podnikanie v európskom priestore asi nikdy nebolo jednoduchšie ako dnes.
Čo ale bežní ľudia ? Euro so sebou prinieslo nárazový nárast cien. Zaokrúhľovanie sumy nahor, poväčšine na jedno alebo dva eurá bolo veľkým skokom v domácom obchode. Zároveň domáci malovýrobcovia takto nedokážu konkurovať západným veľkým podnikom a euro sa pre nich stalo skôr zničujúce.
Trend zvyšovania cien je stále otvorený a ako vidíme aj v posledných dňoch, stále prebieha. Jedno euro hore dole. Ale ak si to pozrieme zo staršej perspektívy. Jedno euro sa rovná hodnote tridsať korún slovenských, čo v reálnej kúpyschopnosti obyvateľstva má nemalý význam.
Žiaľ návrat slovenskej koruny nie je možný, je to skôr utopickým prianím ako možnou realitou. Preto nám neostáva, len dúfať, že prijatie eura malo z dlhodobého hľadiska význam a prínos aj pre bežných obyvateľov našej malej – veľkej krajiny. V tomto momente ale vieme povedať že euro verzus slovenská koruna sa rovná 1:3. Koruna vedie, či už v popularite alebo v reálnej hodnote peňazí.
Peniaze